Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Piątek, 28 stycznia 2022 - 00:35
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »Sen-niezbędny w życiu człowieka!


Joanna Brzezińska 2010-10-18


Długość snu człowieka 100 lat temu wynosiła 11 godz., 50 lat temu 9. W dzisiejszych czasach nie mamy czasu, nawet na sen i śpimy o połowę krócej, bo tylko 5-6 godzin. Przeciętny człowiek na spanie powinien przeznaczać od 6 do 8,5 godziny, nieprzerwalnie. Taka ilość gwarantuje, że będziemy prawidłowo funkcjonować fizycznie, jak i psychicznie.

Krótki, przerywany sen nie jest dla nas dobry. Powoduje brak koncentracji, mniejszą ilość energii i rozdrażnienie. Mniej poświęcamy sie pracy, gorzej się uczyny i mamy słabszą odporność.
W czasie prawidłowego snu regenerują się nasze narządy wewnętrzne. Toksyczne substancke nagromadzone w ciągu dnia są usuwane z tkanek. A teraz coś co bardzo zainteresuje szczególnie panie: większa ilość snu oznacza mniej zmarszczek.
Problem w dzisiejszych czasach stanowi duza bezsenność wśród osób dorosłych. Powoduje ona ciągłe zmęczenie, zaburzenia nastroju, zakłócenia zdrowia oraz pobudzenie. Po latach jej trwania wzrasta ryzyko zachorowalności na choroby tkj.: depresja, nerwica, cukrzyca, otyłość, a nawet zawał.
Co może przeszkadzać nam spać?
Na pewno silne emocje, problemy w domu i pracy. Chrapiący partner, włączony sprzęt elektroniczny, uliczne latarnie, sąsiedzi. Często jest też choroba lub jakaś dolegliwość, np.: depresja oraz pobierane przez nas leki.
Jak zadbać o higienę snu?
Należy kłaść się i wstawać zawsze o tej samej porze, kupić wygodny materac i ładną pościel. Często wietrzyć sypialnię i spać przy otwartym oknie. Używać łóżka tylko do spania, unikać oglądania w nim telewizji, czytania książek, czy pracy na laptopie. Nie pić kawy, alkocholu i nie palić papierosów przed snem. Kontrolować drzemki w ciągu dnia. I pamiętać, że leki nasenne nie likwidują tego prolemu.

Choć mamy świadomość, że sen jest nam niezbędny, to wciąż nie przywiązujemy do niego zbyt wielkiej wagi.
Apuluję do wszystich, śpijmy odpowiednią ilość godzin, aby był to zdrowy, głeboki sen, bo tylko wtedy nasz organizm w pełni odpoczywa!

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor