Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:04
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


HISTORIA MUZYKI REGGAE


Paulla 2008-11-13


Historia tej muzyki jest bardzo skomplikowana, a wręcz zawiła. Nie będę jej to dokładnie opisywać, bo byłoby to...może nie nudne, ale ciężkie do czytania. Warto wspomnieć, że jej historia sięga ponad 400 lat wstecz do czasów wczesnego afrykańskiego niewolnictwa.

Wszystkim kojarzy się jednak ona z Jamajką, a nie z Afryką, prawda? I słusznie. Współczesne reggae (proszę zwrócić uwagę na pisownie tego słowa!) wywodzi się właśnie z tej wyspy. Szczególny rozwój przeżyła pod koniec lat 50. Obecnie ta muzyka ma wiele odłamów m. in. Ska, rocksteady, mento.

Po tych suchych faktach chciałam dodać coś od siebie. Sama nie wiem, kiedy zaczęłam tego słuchać ale, po prostu uwielbiam ten typ muzyki. Nie ważne czy jest to polskie czy zagraniczne reggae. Dla mnie każde jest świetne. Nie słucham jedna tych rytmów cały czas. Myślę, że nie znudziłyby mi się, ale co za dużo to niezdrowo.

Warto wspomnieć o kolorach, które się kojarzą z tą muzyką. Tzw. rasta czyli połączenie koloru zielonego, żółtego i czerwonego. Jest to niezwykle energetyzująca i pobudzająca mieszanka kolorów. Gdy tylko się na nie dłużej popatrzy świat od razu wydaje się bardziej kolorowy. Kiedy masz zły dzień co zrobić? Posłuchać reggae. Niezawodny sposób. Gdy tylko mam zły humor włączam sobie EWR czy Boba Marley’a i zły nastrój od razu znika. Lepsze niż czekolada! ;) Serdecznie polecam.

"Pamiętajcie, żeby paleta barw Waszego życia
nigdy w życiu nie miała końca.
Żeby granice waszej wyobraźni
nie kończyły się i nie istniały...
nie ma granic
bawimy się za nic..
Bo połączyły nas trzy kolory
zielony, żółty i czerwony
Tak!
połączyły nas trzy kolory
zielony, żółty i czerwony! ’’

P.S. Tytuł podsunęła mi pani Halinka, która ostatnio użyła tego zdania na lekcji. ;)


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. ;) Anonim 2008-12-04
2. reggae! Lidka 2008-11-15
1. ;d Anonim 2008-11-13


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor