Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Niedziela, 23 stycznia 2022 - 14:02
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Muzyka w życiu człowieka


2006-09-21


Według niektórych ,,muzyka łagodzi obyczaje”, czy też ,,łączy pokolenia”. Gdy mamy zły nastrój często próbujemy pocieszyć się ulubioną piosenką, a gdy spotykamy się z ukochaną osobą włączmy romantyczny utwór, by stworzyć niepowtarzalny nastrój. Lecz jaką rolę muzyka spełnia w naszym życiu? Czy jest lekarstwem na smutek? Czy źródłem wewnętrznej siły? Czy też pomaga nam inaczej spojrzeć na świat?

Czy muzyka jest rzeczywiście tak ważna, że życie bez tych ,,kilku dźwięków” byłoby całkiem inne… szare, nudne i monotonne? Osobiście nie wyobrażamy sobie dnia bez choćby minimalnej dawki muzyki. Jednak nie służy ona tylko do poprawiania nastroju, odgrywa ogromną rolę w naszym życiu, można zauważyć jej wpływ na historię, ma też właściwości lecznicze. Czy słyszeliście o muzykoterapii? Lecznicze właściwości znane są już od bardzo dawna. Muzykoterapia podnosi odporność organizmu, pomaga mu bronić się przed chorobami, czasem prowadzi do samowyleczenia. Wydaje się to pewnie niemożliwe… a jednak, ta metoda została potwierdzona setki tysięcy razy. Dzieci mam, które podczas ciąży słuchały muzyki poważnej (Beethoven, Mozart) są inteligentniejsze i muzykalniejsze od rówieśników.

Wracając do wpływu muzyki na historię, przecież to właśnie hymn lub pieśni towarzyszyły żołnierzom na wojnach, zagrzewały ich do walki, dodawały otuchy i odwagi. Przykłady? Najstarsza polska pieśń - ,,Bogurodzica”, śpiewana przez oddziały Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. ,,Rota” Marii Konopnickiej, która powstała pod wpływem oburzenia prześladowaniami Polaków pod zaborami…

Mamy nadzieję, że nikt nie ma już wątpliwości co do roli jaką odgrywa w naszym życiu muzyka. Nie ważne czy ktoś słucha techno, hip – hopu czy też reggae, ważne jest aby te dźwięki przynosiły mu ukojenie i dawały pogodę ducha na każdy dzień, bo przecież nie ładne jest to co ładne, tylko to coś się nam podoba.

Asia & Lidka

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. komentarz Anonim 2006-12-12
2. fajne;0 Anonim 2006-09-27
1. hmmmmmmm Cymek 2006-09-21


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor