Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:38
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Czy nie wiesz, nie widzisz...


2009-11-09


Czujesz to? Czy czujesz, że coś jest nie tak, nie tak jak powinno być? Pieniądz, chęć wzbogacenia się za wszelką cenę, wygodne życie w luksusie zakrywa inne wartości, wartości, które nie są już ważne, odeszły w zapomnienie. Przecież to wszystko, co posiadamy i tak kiedyś przeminie.

Głód. Co 3,6 sekundy ktoś umiera z głodu. Trudno. Około 815 milionów ludzi w świecie cierpi na głód i niedożywienie. Bywa. Co roku umiera z głodu 15 milionów dzieci a więc 18 tyś dziennie.

Co musi się stać żeby ludzie przejrzeli na oczy? Czytając te dane płaczę. Nie potrafię inaczej. Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów to jest tyle ile ludzie w USA i Europie wydają co ROK NA PERFUMY.

To jakiś żart? Nie, to rzeczywistość. Za cenę jednego pocisku rakietowego szkoła pełna głodnych dzieci mogłaby przez 5 lat wydawać codzienny posiłek południowy.

Czułeś kiedyś głód? I wiesz zapewne jakie jest wspaniałe uczucie gdy go zaspokoisz. No dobra. To teraz wyobraź sobie, że ten głód trwa wiecznie. Okropne prawda? W Polsce także panuje głód, ale znajdź dziecko, które by oddałoby życie za krztę, okruszek chleba.

Z przykrością muszę stwierdzić, że sama nie raz wybrzydzam na jedzenie i wiem że inni także to robią wybrzydzając, ale także marnując je.

Często widzę bułkę leżącą na ulicy, a nawet korytarzu szkolnym. Nie gardź ani jednym okruszkiem chleba, które możesz zjeść, bo ani jeden z tych okruszków nigdy nie dotknie ust tych dzieci.

Za każdym razem kiedy będziesz chciał bezmyślnie wyrzucić jedzenie przypomnij sobie zdjęcie umieszczone powyżej.

Narzekamy na nasze życie, chcemy wciąż więcej i więcej. Jedyne czego nie chcemy to śmierci. Ludzie głodujący w Afryce, Indiach wręcz przeciwnie, nie chcą życia.

W krajach gdzie panuje głód, ludzie zajmują się uprawą zbóż, eksportowanych później w celu przerobienia pasze dla zwierząt. Dobrze by było gdyby Ci ludzie pracowali chociaż za jeden dzienny posiłek, a nie za darmo.

Przyczynami głodu są także: klęski żywiołowe, trwające konflikty zbrojne, niestabilność polityczna, wysoki poziom korupcji i wiele innych.

Głód - 1 słowo, a 815 milionów istnień mających z nim styczność.
Blondaskinia

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor