Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:08
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Medycyna sportowa


Agata Kozłowska 2007-10-22


Medycyna sportowa zajmuje się prawie każdym zaburzeniem stanu zdrowia, w tym schorzeniami, jakie mogą powstać przy uprawianiu sportu, a zwłaszcza podczas zawodów, począwszy od popularnych meczów piłkarskich do mniej popularnych dyscyplin, takich jak golf.

Większość z tych niedomagań to drobne kontuzje, takie jak naciągnięcia mięśni czy zwichnięcia często spotykane w codziennej - praktyce lekarskiej. Nie zdarzają się one tylko w sporcie, również można ich doznać przy pracy w ogrodzie, czy podczas upadku na oblodzonym chodniku.

Sportowiec to szczególny rodzaj pacjenta, który, powoduje, że medycyna sportowa różni się od innych gałęzi medycyny. Sportowcy, zarówno amatorzy jak i zawodowcy, są zwykle fanatykami tego, co robią. Bywają, więc bardzo niezadowoleni i niecierpliwi, gdy każe im się, wypoczywać z powodu odniesionych kontuzji. Jeśli kontuzja lub choroba dotknie znanego, zawodnika, starającego się uzyskać jeszcze lepsze wyniki, zaczynają odgrywać rolę także względy finansowe i prestiżowe. W rezultacie pacjent często nie przestrzega zaleceń lekarza.

Najczęstsza porada przy drobnych urazach sprowadza się do stwierdzenia: Oszczędzaj tę część ciała. Nie wykonuj żadnych intensywnych ćwiczeń przez kilka tygodni". Na ogół zawodnik zbyt szybko powraca do treningów, co tylko pogarsza kontuzję, czyniąc ją jeszcze groźniejszą. Dlatego ponownie musi on skorzystać z porady lekarza. Tak, więc ogromną rolę w leczeniu sportowców odgrywa, poza opieką medyczną, także ich nastawienie psychiczne. Przy tak wielu dyscyplinach sportu uprawianych na różnych poziomach pewne części ciała są częściej narażone na urazy niż inne. Pamiętajmy więc, żeby dobrze dbać o swoje ciało i przede wszystkim zdrowie. Bo to tak naprawdę jest najważniejsze.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Hmmmmm.... Stała czytelniczka 2007-10-24


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor