Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:57
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Thug life


Wojciech Pekrul 2008-11-03


Oglądając w „Dzień Zaduszny” program, w którym młodzi ludzie wykonywali piosenki zmarłych artystów. Wtedy to naszła mnie chęć napisania artykułu o człowieku, który jest niewątpliwie legendą. Mianowicie chodzi mi o Tupaca Amaru Shakura, albo po prostu 2Paca (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku, zm. 13 września 1996 w Las Vegas).

Jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych, ponieważ jego ojciec został skazany na 60 lat więzienia za udział w napadzie, co skutkowało tym, że jego matka popadała w uzależnienie od narkotyków. Rodzinna Shakura przeprowadziła się do Kalifornii 1988r., aby uciec od przeszłości oraz w poszukiwaniu lepszego jutra.
Tam rozwinęła się jego kariera, co on sam przejawiał tym, że zawsze podkreślał, iż wszystko zawdzięcza „Zachodniemu Wybrzeżu”.

Był on znany wszystkim jako raper, który pisał to co myślał, nie przebierając w słowach i nigdy nie wyparł się, żadnego słowa, które padło z jego ust, lecz był też poetą, aktorem oraz człowiekiem, który zmienił podgląd na świat czarnoskórych ludzi z zachodniego wybrzeża.
Swoim tekstami niósł przesłania, które były drogowskazem życia dla ludzi z Ghetta. Czego dowodem jest to, że jego debiutancki album 2Pacalypse Now już kilka dni po wydaniu osiągnął status złotej.
2Pac w 1993r. wydał, kolejny album o podobnej tematyce do poprzedniego albumu (ciężkie życie czarnoskórych w USA i problemy z władzami). Z kolej ten album w niedługim czasie pokrył się platyną. Nie długo po tym miało miejsce zajście, które odbiło się na jego karierze i życiu. 30 listopada 1994 roku o godzinie 0:20 w studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku został pięciokrotnie postrzelony, a następnie obrabowany z biżuterii i pieniędzy o łącznej wartości 40 tys. dolarów.

W kilkanaście godzin po operacji wypisał się ze szpitala w obawie o swoje życie. O zlecenie tego zamachu obwiniał swoich rywali ze wschodniego wybrzeża P. Diddy'ego i Notoriousa B.I.G (co podkreślił w utworze "Hit 'Em Up"). To wydarzenie było początkiem muzycznej wojny pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem USA.
2Pac kilka krotnie odsiadywał wyrok w więzieniu, co nie odbiło się na jego popularności. Sam powiedział, że więzienie było miejscem, gdzie w spokoju mógł pisać kolejne teksty.

W czasie odsiadki wydał album, który był jeszcze bardziej rozchwytany niż poprzedni. Shakur został zastrzelony we własnym samochodzie, przez nieznanych sprawców (głównym podejrzanym był Notorious B.I.G.), którzy oddali w jego stronę 13 strzałów w tym 5 śmiertelnych. Zmarł w University Medical Center 13 września, co zostało ogłoszone o godzinie 16:03, na skutek odniesionych ran, sześć dni po strzelaninie. Po jego śmierci zostało wydane wiele albumów. Najbardziej oczekiwane pt. Pac Life (wydany przez Amaru Entertainment w 2006r.) i Loyal To The Game (wydany przez Eminema w 2004r). Zyskały kolejno status diamentowej i platynowej.

Jest on jednym z moich ulubionych raperów i serdecznie polecam biografię 2Paca przedstawioną w filmie Tupac Resurrection oraz odwiedzenie strony http://www4.zippyshare.com/v/865244/file.html (ten dokument nie jest mojego autorstwa, ale zapożyczony z forum o 2Pacu).

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. ... blondaskinia 2008-11-06


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor