Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Niedziela, 23 stycznia 2022 - 13:08
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Bunt ciała - bulimia i anoreksja.


Karolina Bukowska 2007-03-31


Z gazet, reklam, billboardów, ekranu telewizora uśmiechają się atrakcyjne dziewczyny o doskonalej figurze. Patrząc na nie, łatwo można nabrać przekonania, że taki model kobiecej urody jest właśnie najbardziej pożądany i do niego trzeba dążyć.

Bardzo popularne są diety lub ćwiczenia na kasetach wideo proponowane przez piękne gwiazdy filmu albo modelki. "Też powinnam być taka szczupła" - pojawia się myśl. "Inaczej nikomu nie będę się podobać, nie znajdę pracy, nie wyjdę szczęśliwie za mąż".

Największe frustracje rodzą się u młodych dziewczyn, które nie potrafią zaakceptować tego, że ich sylwetka nabiera coraz pełniejszych, kobiecych kształtów. Próbują więc schudnąć za wszelka cenę, prawie głodują. Inne zaś nie mogą powstrzymać apetytu i czują z tego narastające wyrzuty sumienia. Tak właśnie zaczyna się prawdziwy dramat.

Najpierw cel jest całkiem niewinny. Dziewczyna mówi sobie : "Muszę schudnąć 5 kilogramów". I robi wszystko, by to zrobić. Kiedy jej się udaje, odczuwa satysfakcje, lecz zarazem niedosyt. "Skoro mogłam tyle zrzucić, to pozbędę się jeszcze kolejnych pięciu!" - postanawia.

Wciąż wydaje się sobie za gruba. Dostrzega "tłuszcz" na udach lub brzuchu i jest niezadowolona, pragnie się go pozbyć. Coraz bardziej ogranicza jedzenie, obsesyjnie się gimnastykuje. Wydaje jej się, że cały czas doskonale kontroluje to, co robi, i w każdej chwili będzie mogła powiedzieć: "Dość!"

Prawda jest jednak inna - ona już nie potrafi przestać się odchudzać. Mimo coraz niższej wagi, wciąż uważa, że jeszcze daleko jej do ideału. Panicznie boi się przytyć, każda zjedzona kromka chleba wywołuje u niej złość i płacz.
W ten sposób wygląda początek groźnych zaburzeń łaknienia zwanych anoreksja.

Przyszła bulimiczka także ściśle kontroluje wagę swojego ciała. Miewa jednak takie dni, kiedy nie potrafi powstrzymać apetytu. Je, co tylko ma pod ręką. Potem ogarnia ją poczucie winy i strach, że będzie gruba. Szuka możliwości, by się pozbyć tego, co zjadła. Prowokuje wymioty lub sięga po środki przeczyszczające. Czuje obrzydzenie do siebie, ale i ulgę, że znalazła sposób na usunięcie "kłopotliwego balastu".

Napady wilczego apetytu stają się coraz częstsze, ona coraz bardziej boi się przytyć, coraz więcej wymiotuje, łyka ogromna liczbę (nawet do 80 dziennie) tabletek przeczyszczających. Tak rodzi się choroba.

Warto wiedzieć:
·Na anoreksję i bulimię chorują kobiety, odsetek mężczyzn wśród pacjentów wynosi około 5%
·Anoreksja jest przede wszystkim chorobą nastolatków, na bulimię zapadają kobiety w każdym wieku
·Nie wszystkim osobom z zaburzeniami łaknienia udaje się pomóc. Około 10% pacjentów umiera

W Polsce leczenie tych chorób zajmują się poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i dorosłych, szpitalne oddziały leczenia nerwic dla dorosłych, prywatne gabinety psychiatryczne i psychoterapeutyczne, a także niektóre poradnie dla osób uzależnionych

Skutki bulimii:
·osłabienie
·nadmierna próchnica zębów
·biegunki
·obrzęki nóg
·duszność, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia
·słabo wyczuwalne tętno
·silne pragnienie
·skurcze mięśni, napady drgawek
·powiększenie ślinianek
·uszkodzenie gardła, przełyku oraz ciśnienia

Skutki anoreksji:
·wychudzenie
·spadek temperatury ciała, nadwrażliwość na chłód
·sine stopy, obrzęki
·zanik miesiączki
·słabe tętno, omdlenia i zawroty głowy
·łamiące się włosy, łuszcząca i sucha skora
·zaburzenia snu

Na podstawie: www.nastolatek.pl

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Bunt ciała - bulimia i anoreksja ALA 23 lata 2009-04-21


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor