Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Niedziela, 23 stycznia 2022 - 12:54
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Plotki i ploteczki


2009-11-07


Bez nich świat by nie istniał. Kto nie plotkuje? Nie ma chyba takiej osoby, której przez usta nie przeszłaby żadna plotka. Czy sprawia nam to frajdę? Oczywiście! Każdemu z nas sprawia przyjemność podzielenia się z drugą osobą wiadomością, że przykładowy Kowalski wrócił wczoraj pijany do domu.

Plotka jak podaje definicja jest to niesprawdzona lub kłamliwa pogłoska. Jednak w większości plotek znajduje się trochę prawdy, bo przecież z czegoś musiała się ona zrodzić.
Jak każdy wie, obmawiana osoba, o której plotkujemy jest nieobecna podczas tej rozmowy, a raczej paplaniny. W trakcie ''etapów'' rozchodzenia się plotki jest ona bardzo podatna na mutacje, czyli początkowa wersja znacznie różni się od końcowej.

Z wielu analiz słowo plotka kojarzy się z kobietą, chociaż jak wiadomo plotki plotki opowiadane przez panów sa groźniejsze, bo daja sprawdzone fakty, a panowie od plotki nie stronią. Wiadomo jednak, że tylko kobiety potrafią przy kawce przeplotkowac cały boży dzień. (Panowie używaja do tego celu piwa.)

Czym różni się pogłoska od plotki? Plotka dotyczy zawsze ludzi, natomiast pogłoska raczej zdarzeń i pogłoska jest częściej prawdziwa.

Plotkowanie jest także źrółem dochodów. Przykładem są dziennikarze znanych kolorowych pisemek, a także portali internetowych typu ,,Kozaczek'' lub ,,Pudelek'' , które nie oszczędzają ''gwiazd'' i kuszą czytelników ich ośmieszaniem, wyśmiewaniem i ujawnianiem prawdziwych lub wymyślonych skandali.

W internecie znalazłam wiele cytatów dotyczących plotek, oto kilka z nich:

,,Plotka to plotka, ale dwie plotki to już legenda''

,,Opinia jest królową, ale plotka - jej służącą''

,,Plotka jest jak fałszywe pieniądze: porządni ludzie ich nie produkują, ale bezmyślnie przekazują dalej''.

Blondaskinia

- z pozdrowieniami dla niesłusznie OBMAWIANYCH
nie ma czym się przejmować plotkami na nasz temat,
bo póki co najważniejsze jest to, co Ty, twoja rodzina i przyjaciele wiedzą na Twój temat !!!

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor