Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Niedziela, 23 stycznia 2022 - 12:41
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Porozumiewamy się


Karolina Obrębska 2010-02-28


Niezbędnym warunkiem życia wśród ludzi jest posiadanie umiejetności porozumiewania się. Komunikacja odbywa się w dwojaki sposób: werbalny - za pomoca słów i niewerbalny - za pomoca gestów, mimiki i tonu głosu.

W naszym życiu, gdybyśmy nie mogli mówić, nikt by nas nie zrozumiał zapanowałby harmider. Nie mogę sobie wyobrazić, jak nasi przodkowie (hominidy) się kontaktowali.

Aby komunikacja powstała, muszą w niej uczestniczyć co najmniej dwie osoby: nadawca, czyli ktoś, kto wysyła informacje (mówi) i odbiorca, ten, kto ją odbiera (słucha). Żeby proces przebiegała sprawnie, uczestnicy muszą przestrzegać określonych reguł: nadawca powinien mówić wyraźnie i jasno formułować zdania. Odbiorca natomiast musi uważnie słuchać i nie może przerywać swojemu koledze.

Podobno przeciętny człowiek używa 15000 słów, a uczony - 20000. Wszystkich zaś jest ponad 100000.

Rozmowa nie jest dla nas niczym obcym, stosujemy ją w każdej nadarzającej się okazji. W bardzo wielu sytuacjach mowa nam pomaga. Lecz dużą rolę spełniaja gesty, czyli mowa ciała (jest czasem ważniejsza dla zrozumienia komunikatu, niż wypowiadane słowa).

Jedni gestykulują bardzo dużo, drudzy mniej lub wcale. Niektórzy wyrażają gniew podniesionym tonem głosu, inni zaś zaciskają usta. Dlatego, im lepiej zna się rozmówcę, tym łatwiej można "odczytać" informacje przekazywane przez niego za pomoca mowy ciała.

Na poczatku myślałam, że porozumiewanie się jest czymś prostym, ale gdy zaczęłam się o tym uczyć, nie było to wszystko takie "jasne".Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor