Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 - 11:17
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Wyznania gejszy


Karolina Rybarska 2010-05-29


Kilka tygodni temu będąc w bibliotece nie mogłam zdecydować się jaką książkę wybrać. Żadna nie wydawała mi się taką, która mogłaby mnie zainteresować, ponieważ w szczególności lubię czytać książki, które kryją w sobie jakąś zagadkę lub tajemnicę.

Miałam już wyjść z pustymi rękami, gdy moim oczom ukazała się książka, której tytuł kilka razy obił mi się o uszy. Były to „Wyznania gejszy”. Szybko przeczytałam krótkie streszczenie na okładce i bez długich namysłów wzięłam książkę ze sobą.

„Wyznania gejszy” to książka napisana przez Arthura Goldena, opowiadająca o dziewczynie, która zostaje sławną gejszą.
Akcja rozpoczyna się w 1929r.w Japonii, gdy Chiyo - 9letnia dziewczynka mieszkająca z siostrą Satsu, bardzo chorą matką i starym ojcem, wiedzie nędzne życie w małej rybackiej wiosce Yoroido.

Po pewnym czasie zostaje sprzedana przez ojca i razem z siostrą wywieziona do Kioto. Satsu trafia do burdelu, a Chiyo do renomowanej szkoły gejsz. Tutaj od samego początku nękana przez gejszę Hatsumomo musi ciężko pracować. W końcu jednak uśmiecha się do niej szczęście i zostaje „młodszą siostrą” jednej z najbardziej znanych gejsz tamtych czasów – Mamehy.

Od tej chwili rozpoczyna długoletnią naukę tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki nakładania makijażu i układania włosów, nalewania sake. Przyjmuje nowe imię – Sayuri i z upływem czasu staje się coraz bardziej popularna i pożądana. „Niestety ten świat to tak naprawdę rynek, gdzie dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który da najwięcej. Świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję”.

Książka, jak dla mnie jest bardzo dobra i wciągająca od pierwszej strony. Pełna humoru i różnych charakterów. Jest jedną z tych, które jak już zacznie się czytać to nie można się oderwać. Czasami doprowadza do wybuchów śmiechu a czasami do wzruszenia. Chociaż przeważnie czytam zupełnie coś innego to cieszę się że natrafiłam i przeczytałam właśnie tę książkę.
Polecam gorąco.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wyznania gejszy kasiulla 2010-05-30


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor