Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Piątek, 28 stycznia 2022 - 00:39
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Wigilia i kolędy


Justyna Furmańska 2007-12-11


Kolędy Bożonarodzeniowe
Ludzie śpiewali kolędy jeszcze za czasów rzymskich, kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, dawali sobie prezenty i śpiewali pieśni na swoją cześć. Po upływie dłuższego czasu pieśni te przybrały charakter religijny (znany do dnia dzisiejszego). Do najbardziej znanych kolęd należą: Bóg się rodzi, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki. Jeszcze do dziś w niektórych regionach Polski chodzą po domach kolędnicy (przebierańcy śpiewający kolędy). Kolędnikami najczęściej są dzieci, które przebierają się za Anioła, Diabła, Turonia, Pasterza, Króla.

Wieczerza wigilijna
Dawniej gospodarz przygotowywał od kilku do kilkunastu potraw. Ważne było to, aby liczba potraw była nieparzysta (choć pewne źródła podają, że powinno być ich 12). Szlachta miała przygotowane 11 potraw, mieszczanie mieli 9, chłopi natomiast 5 lub 7.
Osoby, które uczestniczyły w wieczerzy musiały być odświętnie ubrane. Do wieczerzy należało usiąść z czystym sercem (wcześniej trzeba było sobie wzajemnie wybaczyć). Literatura podaje, że przy stole powinna zasiąść parzysta ilość osób (nieparzysta mogła oznaczać śmierć lub nieszczęście dla domowników). Dzisiejsza tradycja nakazuje aby zostawić jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego podróżnika. Gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka- to znak, że można już zacząć czytać Ewangelię i dzielić się opłatkiem. Po kolacji można było obdarowywać się prezentami i śpiewać kolędy. Przed północą całe rodziny szły na pasterkę (co zachowało się do dziś).

P.S. Święta już za kilka dni więc życzę wszystkim wesołych, pogodnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

Jak bombka na choince i gwiazda na niebie,
tak Bóg miłosierny zjawia się u Ciebie
i daje Ci spokój, radość i wiarę
w te Święta radosne, hojne i wspaniałe.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. super!! xxx 2007-12-12


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor