Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Środa, 19 stycznia 2022 - 21:37
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Współczesna młodzież”- zagrożenia i nadzieja na lepsze


Juliusz Habasiński 2010-11-14-Witam Panią bardzo serdecznie.
-Witam Pana.
-- Ile lat pracuje Pani w szkole i czy ta praca należy do łatwych ?
-Ze szkołą jestem związana od ponad 20lat. Pracowałam w szkole podstawowej, obecnie w gimnazjum i na co dzień mam kontakt z młodzieżą. Praca nauczyciela nie należy do łatwych , ale daje dużo satysfakcji pod warunkiem ,że kocha się dzieci i młodzież. Bardzo ważne w tej pracy są też kwalifikację.
-- Jakie można zauważyć zmiany w zachowaniu młodzieży na przestrzeni lat ?
-Młodzież kiedyś zachowywała się inaczej niż obecna. Była bardziej zdyscyplinowana, spokojniejsza i pracowita. Darzyła autorytetem swoich rodziców i nauczycieli. Kiedyś młodzież robiła przejście nauczycielowi, gdy szedł prze korytarz, a teraz nauczyciel musi uważać , żeby rozpędzony uczeń na niego nie wpadł.
--Czy złe zachowanie, niektórych uczniów wynika ze złego wychowania? Czy sposób wychowania teraz, a przeszłości różni się?
-Na złe zachowanie uczniów ma wpływ wiele czynników. Myślę, że wielkie znaczenie ma wychowanie w domu, szkoła, a także grupa rówieśników. Sama jestem rodzicem i wiem , że w dzisiejszych czasach rodzice poświęcają zbyt mało czasu swym dzieciom. Ich miejsce zajmuje telewizor, komputer i koledzy. Rodzice niechętnie utrzymują kontakt ze szkołą. W obecności dzieci negatywnie oceniają pracę nauczycieli, podważają jego autorytet.
--Czy chce Pani powiedzieć, że głównym zajęciem młodzieży i dzieci jest oglądanie telewizji ?
- Z pewnością jest w tym dużo racji, z rozmów z młodzieżą wiem, że godzinami siedzą przed telewizorem lub komputerem i biernie odbierają to, co te środki oferują. Przenoszą zachowanie bohaterów gier i kreskówek do rzeczywistości. Nie potrafią odróżnić, co dobre, a co złe i żyją w świecie nierealnym. Po latach nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości.
--Czy możemy stąd wnioskować, że dzisiejsza przestępczość nieletnich wypływa właśnie z tego?
-Często słyszymy, że młody człowiek wzoruje się na bohaterach gier komputerowych (zabija drugiego człowieka, skacze przez okno- bo ma kilka żyć). Dzisiejsza młodzież często kieruje się ideą „szybcy i wściekli”. Rówieśnicy są dominującą grupą odniesienia. Koledzy wywierają ogromny wpływ na młodego człowieka- oby nie był on zły.
--Czy uważa Pani, że dzisiejsza młodzież jest zła i ma problemy?
-Z pewnością nie. Chcę powiedzieć, że większość młodych to mądrzy, ułożeni, odpowiedzialni, myślący ludzie. Czasem tylko trochę pogubieni. Wspólna praca rodziców i nauczycieli na pewno da dobre owoce.
--Dziękuję za wywiad.
Z nauczycielką i pedagogiem
Jolantą Kurpińską rozmawiał
Juliusz Habasiński

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor