Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Niedziela, 23 stycznia 2022 - 13:02
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Kto ma dzisiaj urodziny?


Marta Kowalska 2008-05-05


Jest 5 maja 2008 roku. Tego samego dnia, tylko 162 lata temu na świat przyszedł Henryk Sienkiewicz. Mieszkał w Woli Orzeskiej na Podlasiu. Jego rodzina była zubożałą szlachtą. Henryk jako mały chłopiec często przyglądał się pracy i życiu prostego polskiego ludu, czemu daje wyraz w wielu swoich pracach. Ukończył gimnazjum i studia wyższe ( w Szkole Głównej) w Warszawie. Jego matka marzyłaby został lekarzem, dlatego najpierw studiował na wydziale medycznym. Na szczęście pasja zwyciężyła i dalej studiował na wydziale historyczno-literackim. Tak się zastanawiam, czy byłby lepszym lekarzem niż pisarzem. Ale to są tylko domniemania. Jednak jest wybitnym polskim powieściopisarzem, na co wskazuje niesamowita popularność jego książek.

Życie osobiste artysty było wypełnione kobietami o imieniu Maria. Kobiet było kilka, najbardziej związany był ze swoją pierwszą żoną, Marią Szetkiewiczówną. Ukochana zachorowała na gruźlicę. Pisarz troskliwie zajmował się chorą, lecz w roku 1885 zmarła, osierocając dwójkę dzieci. Bardzo prawdopodobny jest fakt, że inspiracją przynosiły mu liczne podróże, w które dawniej zabierał swoją żonę. Niesamowite, jego książki potrafią trafić do każdego bez względu na wiek, wyznanie czy wykształcenie. ,,Quo vadis” jest powieścią, dzięki której Henryk Sienkiewicz stał się jeszcze bardziej popularny, tym razem na skalę światową i otrzymał za powieść Nagrodę Nobla. Prawie wszyscy sławni Polacy, charakteryzują się ogromnym patriotyzmem. Pisarz nie by wyjątkiem. Za sprawą swojej popularności, często występował publicznie. Co było dla niego idealną sposobnością do wspomnienia o swojej ukochanej ojczyźnie i o jej niedoli. Chyba najsłynniejszy przykład to przemowa po otrzymaniu wspomnianej wcześniej Nagrody Nobla. Zaznaczył wtedy, że jest pierwszym polskim pisarzem uhonorowanym tą nagrodą, lecz przede wszystkim jest to wyróżnienie dla całego narodu, który nigdy nie zrezygnuje z walki o niepodległość.
Niestety upragnionej wolności nie dożył, umierając w Vevey w Szwajcarii, 15 grudnia 1916 roku. Pozostawił nam wspaniały dorobek swojej twórczości, który poznajemy na lekcjach. Pod koniec życia prawie całkowicie oddał się pomagając ofiarom I wojny światowej. Założył w Szwajcarii specjalny komitet, który pomagał potrzebującym polakom we wszystkich zaborach. Henryk Sienkiewicz jest godny podziwu. My Polacy, nigdy nie możemy dopuścić, aby pamięć o nim została sfałszowana lub zatarta.


Źródło; Emcyklopedia sławnych Polaków.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor