Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:48
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


PlayStation 3 czy Xbox 360?


Wojciech Pekrul 2008-11-26


Tym pytaniem z pewnością poróżniłbym większość ludzi na świecie, ale nie musimy szukać tak daleko, bo również na naszym podwórku (w naszym miasteczku) jest grupa zwolenników zarówno PS3, jak i X360. Więc postanowiłem, że zrobię takie małe porównanie obu konsol. Może zacznę od konsoli z pod znaku Sony, ponieważ jest mi zdecydowanie bliższa niż ta, którą na rynek wypuściła firma Microsoft.

A więc PS3 jest wbrew nazwie czwartym dzieckiem Sony (jej poprzedniczki to PS zwana też PS-X, PS2 oraz kieszonkowa wersja konsoli zwana PSP czyli po prostu PlayStation Portable). Może zacznę od mózgu popularnego „Plejaka”. Jest to procesor 3,2 Ghz (lecz nie jest to to samo 3,2 co na stacjonarnych komputerach) z chyba najlepszą na świecie technologią dotycząca oprogramowania.

Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz ośmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements", czyli procek ma 8x3,2Ghz, ogólnie krótko mówiąc bardzo bardzo duży.

Karta graficzna tej konsoli również może budzić respekt, ponieważ zaprojektowana wspólnie z firmą Nivida karta ma jądro zbudowane z 300 mln. tranzystorów oraz w skład oprogramowania graficznego wchodzi1 28-bitowa szyna danych pamięci GDDR3, a jej pamięć operacyjna potrafi przerzucić 25,6 GB/s. Oprócz tego PS3 ma różne inne ciekawe funkcje jak np. napęd Blu-ray, odtwarzacz filmów DVD, czy 80Gb dysk pamięci. Aby zapoznać się dokładnie z parametrami tego sprzętu zapraszam na stronę producenta:].


Teraz zajme się Xbox-em. Owa konsola może pochwalić się tylko trój rdzeniowym procesorem 3,2Ghz, czyli niespełna trzy raza mniejszym niż w przypadku PS3. Co za tym idzie Xbox oczywiście jest tańszy od swojej odpowiedniczki z Sony. Karta graficzna 360-ki to ATI R500 (Xenos) z 48 zunifikowanymi jednostkami Shader Model oraz z możliwością taktowania rdzenia – 500 MHz. Jej dodatkowe możliwości to podobnie jak w PS-ie odtwarzanie formatu DVD, dysk o pojemności 60GB lub 120GB oraz możliwość podłączenia 4 kontrolerów. Więcej ciekawostek na stronie producenta;].


Osobiści polecam bardziej PS3 co potwierdzają parametry techniczne, lecz jeśli zależy wam na zaoszczędzeniu kasy to Xbox jest dla was, bo jest tańszy od PS3, a dla szarych ludzi z pewnością aż taka duża różnica w grafice nie będzie widoczna. Jeśli chodzi o ilość gier wydanych na obie konsole to patrząc na rozpiske ta liczba jest bardzo do siebie podobna, może z przewagą o dosłownie kilka gier na korzyść X360.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. . Rumtumtum 2008-11-27


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor