Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Sobota, 29 stycznia 2022 - 13:31
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Za co?!


Arleta Dobrowolska 2010-04-06


Dlaczego tak nas nienawidzono? Czy ktoś odpowie mi na to pytanie? Wbrew pozorom łatwe pytanie, ale trudno na nie odpowiedzieć.


Przed kilkoma minutami przeczytałam artykuł, a w nim był przekaz do Niemców „Musimy tych zawszonych Polaków wytępić począwszy od kołyski…”, przemawiał wtedy gauleiter Gdańska Albert Forster. W pale się nie mieści co tak nazista chciał zrobić. Polaków zamierzano wybić, co do jednego. Co mnie obchodzi, że niektórych żołnierzy niemieckich to brzydziło?! Gdyby tak naprawdę było nie robili by tego! Jak w tydzień można zabić około 100 tysięcy ludzi?! To jest…nienormalne! Na Polakach naziści testowali metody masowej eksterminacji. Stworzono obozy koncentracyjne m.in. w Krakowie i Zadzimiu, w których zamordowano 15 tyś. ludzi. L

Płakać mi się chce ze złości i smutku, gdy o tym czytam. Jak można bezbronnego człowieka zastrzelić, a jeżeli tylko się go trafiło dobić łopatom? Matką kazać ułożyć swoje dzieci w grobie przez nią wykopanym, a potem ją zastrzelić? Zakopywać żywych ludzi? Nie mogli się chronić, nie mieli czym się bronić. Byli tacy, którzy się śmiali strzelając w tył głowi Polakom. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej proszę mi to powiedzieć. Zawsze jest ktoś bezduszny i pragnący tylko śmierci innych.

Jestem wzburzona tym, co się działo! Słowami które padły z ust nazistów zostałam zraniona. Nie jesteśmy psami! Minęło ponad siedemdziesiąt lat, a jednak to boli. Ktoś może powiedzieć „Co ta małolata może wiedzieć”. Nie mam osiemnastu lat, ale jestem pewna swoich uczuć co do tego i chcę wiedzieć dlaczego? Lubię historię i z uśmiechem się jej uczę, ale gdy tylko nadchodzi dział „II wojna światowa” robię się zła. Rodzina dziwi mi się, dlaczego tak to przeżywam. A ja się dziwię dlaczego oni tego nie rozumieją.

Kocham swój kraj i nie mogę słuchać jak zabijano moich rodaków! Czym oni sobie na to zasłużyli?! Ginęły niewinni ludzie, całe rodziny, małe dzieci…

22 sierpnia 1939roku Adolf Hitler podczas odprawy dla dowódców Wehrmacht ogłosił swój plan ludobójstwa Polaków:
Przygotowałem więc, na razie tylko na Wschodzie, oddziały Totenkopf i rozkazałem im zabijać bez litości i pardonu mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujemy.

Nie mogę tez pojąć dlaczego ludzie tak za nim szli, przecież on mordował ludzi i nie patrzył czy ktoś błaga o litość czy nie. Dążył po trupach do celu, a młodzi ludzie leźli za nim jak hieny do padliny.

NKWD i gestapo odbyły cztery konferencje na okupowanych terenach Polski. Obie te organizacje stworzyły plan eliminacji narodu polskiego. Według szacunków funkcjonariuszu do !975 roku wyeliminowanych bądź wywiezionych Polaków miało być 95% Polaków. Ugh…!!

Wiosenne wydarzenia z 1940 r. pokazały, ze eliminacja Polaków może przebiec szybciej, znacznie szybciej. Sowieci pokazali na co ich stać.

Katyń. Rzeźnia, która tam się odbyła nigdy nie powinna się rozpocząć. Od niedawna można nam o tym mówić, bo groziła nam za to śmierć.

Chociaż nie wiem ile Niemcy, Rosjanie dawaliby nam abyśmy zapomnieli o tamtych wydarzeniach nie powinniśmy tego robić. Żeby nie wiem jak inni się starali nie przestanę nienawidzić naszych sąsiadów za to, co zrobili naszym przodkom!

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor