Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:19
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Zwyczaje i tradycje wielkanocne


Justyna Furmańska 2008-03-19


Jak każdy na pewno wie dużymi krokami zbliża się do nas Wielkanoc. Ja się z tego powodu bardzo cieszę (chociaż nie dostaje wtedy prezentów, dziwne co nie?? :)

Każdy w domu ma inne zwyczaje i tradycje, ale ja dzisiaj chce napisać o tych, które mam nadzieję występuje w każdym domu. Oto one:

Palemki
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Każdy wtedy idzie z nią do kościoła aby ksiądz ją poświęcił. Gdy przychodzimy do domu po mszy kładziemy ją na widocznym miejscu. Niech robi to co do niej należy. Kiedyś wierzono, że ona przynosi szczęście.

Świąteczne porządki
Każdy w domu przed Wielkanocą wyrzuca wszystko z swoich szafek. Układa rzeczy, niepotrzebne wyrzuca, dobre wkłada z powrotem. Tak samo jest z naszym życiem. Wyrzucamy zło, a zostawiamy dobro.

Święconka
W Wielką Sobotę każda rodzina szykuje święconkę i niosą do kościoła aby ksiądz poświęcił jedzenie i w Wielką Niedzielę zjeść z całą rodziną na śniadanie.

Lany poniedziałek
Lany poniedziałek lub śmigus- dyngus â�� w ten dzień można oblewać wszystkich i wszędzie (lecz nie przesadzajmy z tym: nie polewajcie ludzi starszych i nie przed kościołem!)

Wielkanocne jajko
Jajko to najważniejsza potrawa w święconce, ponieważ jajo jest symbolem życia i odrodzenia. Dzieci (a nawet dorośli) w Wielką Sobotę malują jajka. Wtedy takie jajo nazywamy pisanką

Te rzeczy są chyba w każdym domu. Mam taką nadzieję.
A teraz coś specjalnego dla dziewczyn:
UWAGA! Dziewczyny jeśli macie piegi i inne mankamenty i chcecie się tego pozbyć(kto by nie chciał :)) to w Wielką Sobotę obmyjcie twarz wodą, w której gotowały się jajka.

Kto jest chętny na sprawdzenie przepisu na urodę??

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor