Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Niedziela, 23 stycznia 2022 - 12:48
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Internetowy savoir-vivr


Agnieszka Bartoszewska 2007-11-06


W dzisiejszym świecie Internet stał się czymś tak powszechnym, że nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Z poczty elektronicznej korzystają prawie wszyscy- nastolatki, biznesmeni, nawet osoby starsze. Nie wszyscy wiedzą jednak jak korzystać z niej kulturalnie.

Niewiele osób jest świadomych istnienia netykiety. Wyraz ten został utworzony ze słów „net" ( ang. sieć ) i „etykieta", i oznacza zbiór zasad savoir-vivre obowiązujących w Internecie.

E-maliowa etykieta nie jest jedynie zbiorem arbitralnych zasad narzuconych użytkownikom, ale mieszanką grzeczności i zdrowego rozsądku przy korzystaniu z Internetu.
Zasady te zostały stworzone dlatego, żeby skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi. Poczta e-maliowa jest mniej formalnym sposobem korespondencji niż zwykły list. Jednak ze względu na szacunek dla drugiej osoby, nie powinniśmy zapominać o pewnych zasadach grzecznościowych i zwrócić uwagę na zawartość naszych e-malii jak również ich stronę formalną.

Korzystając z poczty elektronicznej podstawową zasadą jest poprawne zaadresowanie naszych wiadomości. Przed ich wysłaniem upewniamy się kilkakrotnie, czy poprawnie wpisaliśmy adres. Pamiętajmy o tym , że korespondencja , która trafiła w niepowołane ręce może przysporzyć ogromnych kłopotów. W celu uniknięcia potencjalnych kłopotów nie należy wpisywać adresu odbiorcy z pamięci, ponieważ zmiana choćby jednej litery może wywołać katastrofalne skutki
.
E-maile służbowe należy podpisywać imieniem i nazwiskiem. Takie wiadomości miło jest zakończyć słowami „ Z poważaniem" lub „ Pozdrawiam". Prywatną korespondencję wystarczy podpisać imieniem lub inicjałami. Nie podpisane e-maile są bardzo niegrzeczne.

Najczęstszym błędem początkujących internautów jest nie wpisywanie tematów wiadomości. Tematy korespondencji powinny być krótkie i zaczynać od skrótu. Pisząc temat powinniśmy unikać także błędów ortograficznych, które zupełnie dyskryminują nadawcę.

List powinien być przejrzysty i łatwo czytelny. Dlatego w miarę potrzeby należy dzielić wiadomości na akapity. Nie powinniśmy także wprowadzać formatowania
( pogrubienia kursywy) czy symboli ( $ lub Ž ) pisząc do kogoś, kto może korzystać z innego programu poczty elektronicznej, ponieważ wiadomość ta może być mało czytelna.

Błędy ortograficzne i literówki w internetowych listach są bardzo irytujące, ponieważ utrudniają odczytanie wiadomości i świadczą o niechlujności nadawcy. Dlatego przed wysłaniem wiadomości powinniśmy sprawdzić pisownię.

Emotikonami zwane są wszelkiego rodzaju buźki wstawiane do e-mali . Są one graficznym zapisem naszych uczuć i dodawane są w celu uniknięcia dwuznaczności przekazywanych przez nas informacji . Budzą jednak sporo kontrowersji . Emotikony mogą zapobiec złej interpretacji danej wypowiedzi . Używanie ich zbyt często może stać się naprawdę irytujące.

Akronimy to skróty używane w Internecie. Ich znajomość ułatwi użytkownikom interpretowanie niezrozumiałych wiadomości. E-mailowy savoir-vivre nakazuje jednak używanie akronimów w e-mailu tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że adresat je zna. Oto najpopularniejsze z nich:

brb – be right back (zaraz wracam)
cu – see you (do zobaczenia )
g – grin (szeroki uśmiech)
gj- good job (dobra robota)
ic- I see (rozumiem)
kit- keep in touch (bądźmy w kontakcie)
thx- thanks (dzięki)
ty- thank you (dziękuje ci)

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor