Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:27
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Dzień Kobiet


Beata Chęcka 2008-03-08


Każdego roku w większości krajów obchodzony jest Dzień Kobiet. Jest to dzień, w którym kobiety nie muszą się o nic martwić, są obdarowywane prezentami i toną w życzeniach. Jednak..czy ktoś wie dlaczego co roku możemy (my kobiety) jesteśmy obsypywane prezentami??

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy.
Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911.
W naszym kraju szczególnie popularne w okresie PRL.
Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni powinni wręczać kobietom upominki, w PRL takim charakterystycznym upominkiem były goździk i rajstopy.

W niektórych państwach, w których obchodzone jest to święto, odbywają się manifestacje feministek domagających się zrównania statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, a w szczególności w miejscu pracy.
W Republice Federalnej Niemiec od 1986 roku utarł się zwyczaj wręczania w tym dniu kobietom róż; hasłem święta w tamtym roku było "Wir wollen Brot und Rosen" ("Chcemy chleba i róż").
W Polsce imprezy te określane są przez manifestujące kobiety mianem Manify.

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodności.

Jak widać gdyby nie upór feministek, nie obchodziłybyśmy tego święta. Podkreśliłam, że to także zasługa feministek, ponieważ dziś kobiety walczące o swoje prawa nie mają lekko i nie raz muszą zetknąć się z dyskryminacją i nieprzyjemnościami.
(artykuł napisany w oparciu o materiały na temat Dnia Kobiet z wikipedii)

Zatem... drogie panie w imieniu wszystkich redaktorów (a właściwie redaktorek- bo jest nas o wiele więcej) życzę Wam wszystkiego dobrego w dniu naszego wspólnego święta.

P.S i najlepsze życzonka dla moich imienniczek xD:*

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor