Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:28
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Nasze torby na zakupy


Agnieszka Bartoszewska 2008-02-18


Przechodząc ulicami naszego miasteczka można zauważyć ogromną ilość latających" torebek foliowych. Dlatego właśnie chciałam poruszyć temat toreb plastikowych jako odpadów zanieczyszczających nasze otoczenie.

Prawie każdy z nas codziennie robi zakupy i przynosi do domu co najmniej jedną foliową torebkę. W czasie większych zakupów w supermarketach nawet kilkanaście. Średnio służą nam one ok. 30. min. Zazwyczaj zaraz potem wyrzucamy je do kosza. A czy zastanawialiście się nad tym, ile taka torba musi się rozkładają?Średnio około 130 lat ale może nawet do 400 !

Wyprodukowanie takiej jednej torebki zajmuje zaledwie 1 sekundę, a rozkład aż tyle. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów rocznie. Ekolodzy biją na alarm.Takie plastikowe torebki są trudne w utylizacji. Nie nadają się do ponownego przetworzenia. Spalenie ich nie wchodzi w grę, ponieważ powstają wtedy szkodliwe substancje. Dlatego z dnia na dzień na wysypiskach powstają nowe sterty odpadów.

Coraz więcej krajów wycofuje się z użycia plastikowych toreb. Należą do nich: Australia, Alaska (30 regionów), Indie (północno-wschodnie regiony), Japonia (kilka dni w m-cu), Korsyka, Mauritius, Nowa Zelandia, Południowa Afryka, Francja (kilka regionów).
Zamiast nich są nowe ekologiczne torby. Mają one wiele zalet : są wytrzymałe, praktyczne i wielokrotnego użycia. Najlepsze jest w nich to, że są ekologiczne i nie zanieczyszczają otoczenia. Coraz częściej spotyka się je również w naszym mieście.
Bardzo mocno w zastępowanie jednorazowych torebek torbami wielokrotnego użytku włączyły się następujące kraje: Anglia, Belgia, Francja, Holandia, Hongkong, Hiszpania, Luksemburg, Niemcy, Nowa Zelandia, Włochy.

Mam nadzieję, iż zdaliście sobie sprawić jak ogromny jest to problem.Pamiętajcie zawsze, aby na zakupy zabierać ekologiczne torby, a na pewno nasze środowisko na tym zyska.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor