Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 08:11
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Globalne ocieplenie świata


blondaskinia 2009-01-08


Wracam sobie ze szkoły i jak zawsze zamiast odrobić lekcje, włączam telewizor. Zaraz miałam już go wyłączyć, gdy nagle zobaczyłam program o globalnym ociepleniu świata. No i zaczęłam oglądać.

Przyznam, że trochę mnie to przeraziło. Nigdy wcześniej nie zdawałam aż tak sobie sprawy z tego, że ludzie sami sobie są przyczyną pogodowych katastrof.

Powodzie, huragany, niespotykanie wysokie temperatury- to wszystko duża sprawka nas- ludzi.

Już w XX wieku naukowcy potwierdzili podwyższanie się temperatury przy powierzchni ziemi oceanów. Spowodowane jest to wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych, poprzez efekt cieplarniany.

Nawet w przypadku ustabilizowania się gazów cieplarnianych to skutki ocieplenia i wzrostu poziomu morza są oczekiwane na ponad tysiąc lat !!!

Rezultatami ocieplenie jest i będą: topnienie lodowców, zmniejszenie się pokrywy lodów morskich Arktyki i światowy wzrost poziomu morza. Zmiany w ilości i strukturze opadów atmosferycznych mogą spowodować zarówno susze jak i powodzie.

Kraje,stany i korporacje wprowadziły metody mające na celu ograniczenie lub przystosowanie się do globalnego ocieplenia.

 Są to m.in. limity na światową produkcję paliw kopalnych, emisja dwutlenku węgla, wzrost wydajności energii i użytkowania paliw odnawialnych, emisja gazów cieplarnianych, ograniczanie spożytkowania mięsa (jego produkcja za 18% emisji gazów cieplarnianych).

Postanowiłam o tym napisać bo myślę, że warto wiedzieć co się dzieje na ziemi, na której żyjemy. Zastanówmy się więc na przykład zanim wytniemy kolejny las (drzewa absorbują dwutlenek węgla z atmosfery i mogłyby zmniejszać efekt cieplarniany).

Blondaskinia
- tym razem z pozdrowieniami dla wszystkich gimnazjalistów, którzy bardzo się cieszą z powodu przyjścia do szkoły po przerwie świątecznej :)

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor