Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 07:52
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


W świecie biologii


Agata Kozłowska 2009-01-25


Biologia to nauka o bardzo szerokim znaczeniu.Skupia się na klasyfikacji, charakterystyce oraz zachowaniu organizmów żywych. Ukazuje również sposoby powstawania nowych gatunków oraz zależności miedzy nimi.

Na poziomie organizmu nauka ta wyjaśnia takie zjawiska jak: narodziny, wzrost, starzenie się i śmierć. W sferze biologi wyróżniamy takie dziedziny jak: botanika, przyroda, ekologia, ornitologia, entomologia, cytologia itp.

Bardzo ważną dziedziną biologii jest zoologia, która zajmuje się całokształtem życia zwierząt. Ja chciałabym zająć się jednak wpływem biologi na rozwój medycyny.

Niewątpliwie największy wpływ na rozwój medycyny miał francuski chemik, biolog Ludwik Pastor, który dokonał wielu odkryć naukowych., ale zasłynął przede wszystkim jako współtwórca szczepień ochronnych.

Udowodnił, że bakterie powodują rozkład i wywołują infekcje u ludzi i zwierząt.Opierając się na tym odkryciu dokonał procesu pasteryzacji, które polega na tym że ogrzewane płyny przez dłuższy czas niszczą zawarte w nim bakterie.

W XIX w. było jeszcze wielu innych wspaniałych naukowców ( Darwin, Mendel) którzy przyczynili się do wykorzystania nauk biologicznych w medycynie. Ich doświadczenie wykorzystywane są do dnia dzisiejszego. W obronie życia i zdrowia zwierząt i ludzi.

W XX i XXI w. pojawiło się wiele nowych chorób, których nie jest wstanie wyjaśnić współczesna medycyna. Uważam że lekarze robią wszystko wykorzystując badania naukowe aby znaleźć źródła i przyczyny tych zagrożeń.

Często zdarza się , że posądzamy lekarzy o ich nieudolność i niechęć w leczeniu niektórych chorób. Moim zdaniem jest to krzywdząca opinia gdyż każdy lekarz stara się ratować życie. Jednak nie zawsze posiadana wiedza i aktualne możliwości medyczne temu sprzyjają.

Sądzę że szybki rozwój nauki w tym biologi doprowadzili do tego że w niedługim czasie każdy lekarz potrafi zdiagnozować(rozpoznać) chorobę i skutecznie z nią walczyć.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. ;) Marta 2009-02-03
1. . . 2009-01-26


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor