Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Piątek, 28 stycznia 2022 - 00:12
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


NIE UDAWAJ GREKA!


Justyna Sowińska 2007-10-28


Matematykę wielu uważa za niepotrzebną albo nudną. Zapewniam was, że jest inaczej. Matematyka jest wszędzie i można świetnie się nią bawić. Upewniłam się w tym stwierdzeniu po obejrzeniu audycji telewizyjnych pt. ”Nie udawaj Greka”.

Jest to 10 filmów dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich, których celem jest zachęcenie młodych widzów do zainteresowania się matematyką. (Niestety nadawane były tylko w lojkalnej telewizji szczecińskiej i obejrzałam je dzięki uprzejmości Autora na CD.)

Pokazują one praktyczne zastosowanie liczb w życiu codziennym i jak dzięki nim można rozwiązać nurtujące nas zagadki. Prowadzącym tego ciekawego a zarazem intrygującego programu jest polski Grek Dimitris Dimitriadis. (Autor urodził się w Polsce, ale jego rodzice imigrowali do Polski z Grecji.)

Jeden z tych filmów przedstawia jak można mieć większą szansę na wygraną w teleturniejach takich jak np. „ Idź na całość”. Inny pokazywał szereg liczb AB, który jest wykorzystywany w wielu kombinacjach, w muzyce, a także w sprawiedliwym podziale. Następny mówił o liczbie Fi, którą można zobaczyć w układzie ziarenek słonecznika, ilości płatków na kwiatach, a nawet w muszli ślimaka!

Czy zastanawialiście się kiedyś co mogą robić studenci matematyki w uczelnianej toalecie? Pytanie może wydać się zarówno nieeleganckie, jak i absurdalne. Ale nie w tym przypadku. Za planszę do pasjonującej gry matematycznej służyły im łazienkowe kafelki.

A czy z główki szpilki można zrobić kulę wielkości Słońca? Otóż, okazuje się, że można! A jaka jest największa liczba na świecie? Na to pytanie chyba nikt nie zna odpowiedzi: dziś każde dziecko wie, że nie ma takiej liczby, bo do każdej - uznanej za największą - można przecież dodać 1 i już mamy liczbę większą od niej! Właśnie odpowiedzi na te nurtujące pytania znalazłam po obejrzeniu tych audycji.

A więc nie udawaj Greka, damy radę!

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor