Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 18 stycznia 2022 - 09:03
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Religia w naszym życiu


2005-10-18


W związku z bierzmowaniem coraz bardziej zastanawiam się nad "ważnością" tego sakramentu. W kościele na próbach, w szkole na katechezie, w tych miejscach ciągle słyszymy o łaskach, jakie na nas spłyną w trakcie tego wydarzenia. Patrząc na większość osób obecnych na tych spotkaniach, ciężko uwierzyć, że obchodzą ich jakieś łaski.

Ja sam jestem wierzącym, praktykującym chrześcijaninem, ale ostatnio coraz trudniej jest mi zrozumieć stanowisko mojego kościoła. Nie do końca rozumiem krytykę wobec książki "Kod Leonarda da Vinci". Rzeczywiście, po przeczytaniu twoja wiara może się zachwiać u podstaw, lecz wychodzi Ci to na dobre. Jeżeli wierzysz w Jezusa naprawdę, to przetrwasz ten kryzys. Jeżeli twoja wiara jest słaba to udowodnisz sobie, że to nie ma sensu. Nie widzę nic złego w zachwianiu się co do kwestii Boga, jeżeli później nasza wiara powróci do dawnych rozmiarów lub, co jest jeszcze lepsze, zwiększy się. Kościół zrobił zbyt dużą nagonkę w kwestii tej książki, co z pewnością wpłynęło na sytuację, kiedy to "Kod Leonarda da Vinci" okupuje najwyższe miejsca list bestsellerów w wielu krajach. Od dawna jest znane pojęcie zakazanego owocu.

Rozmyślam też głęboko nad sprzeciwem kościoła katolickiego w kwestii członkostwa Turcji w Unii Europejskiej. Co prawda nie jest to stanowisko wszystkich księży, jednak słyszy się „pomrukiwania” w tej kwestii. Argumenty kompletnie do mnie nie przemawiają. Strach przed zalewem muzułmanów do Polski jest jak dla mnie śmieszny. Twardzi katolicy przetrwają ten „zalew”, jeżeli w ogóle coś takiego nastąpi, w co wątpię. Jeżeli nam dano szansę my dajmy szansę innym. To są słowa Chrystusa.

Ale wróćmy do początku tego artykułu. Kim dla dzisiejszej młodzieży jest Bóg? Odpowiedź na to pytanie przygnębia mnie bardzo. Moi rówieśnicy deklarują, że wierzą w Boga, ale w niedziele nie widzę ich w kościele. Wielu podchodzi do najwyższego z jakimś dziwnym uprzedzeniem. Twierdzą, że Boga nie ma gdyż nie dostali czegoś, co by chcieli dostać. Myślenie godne przedszkolaka.

Każdy, kto był obecny na bierzmowaniu, widział jak wspaniała była to uroczystość. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, biskup wygłosił kapitalne kazanie, a sami bierzmowani zachowali się na medal. Wszystko było ok., ale.... No właśnie, co naszemu pokoleniu dał kolejny sakrament? Kim w życiu rocznika 1990 jest Bóg, Jezus lub Duch Święty? Odpowiedz sobie na to pytanie w sercu, zastanów się nad tym. Zastanów się kim dla Ciebie jest Bóg?

Bierzmowany

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. komentarz mój... pater 2006-05-04
2. Good=) Anonim 2006-02-15
1. Więcej ufnoœci ! zoja 2005-10-29


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor