Många av er kanske redan känner till Gustav Sundh och hans verksamhet som Skolgårdslärare.
Här är vår motivering till att tilldela honom demokratipriset för Freinetrörelsen i Sverige år 2025:
Skolgårdsläraren Gustav Sundh är en förebild för många pedagoger genom sitt sätt att bjuda in barn och unga till en skolgårdsverksamhet som är tillgänglig för alla. Genom att göra eleverna aktiva och delaktiga i organiseringen av verksamheten blir den inte kravlös, snarare tvärtom. Barnen fostras i att ta ansvar för det de gör och drivs av att deras arbete har stor betydelse för andra.
Gustav Sundh ger styrka och inspiration till alla som arbetar på fritidshem, en verksamhet som ofta får stryka på foten när budgeten minskar. Yrkesgruppen är en viktig del av skolans demokratiska utveckling och behöver värnas. Genom Gustav Sundhs arbete får många verksamma inom fritidshemmen drivkraft att stå upp för sin profession och sin verksamhet.
Gustav Sundh lyfter demokratiaspekten i sitt arbete med de ensamma, osedda barnen, de tilltufsade och arga barnen samt barn som inte har de bästa förutsättningarna hemifrån, barn som på olika sätt sticker ut. Han värnar särskilt om dessa elever och har genom sin verksamhet och sitt relationsbyggande fått dem att delta på ett likvärdigt sätt. Ett medvetet arbete av detta slag kan betyda mycket för hela skoldagen: för arbetsro, lärande och trygghet och i förlängningen för livet, för känslan av delaktighet i samhället och framtiden.
Styrelsen för Freinetrörelsen i Sverige, hösten 2025