« Föreg. Nästa »

Vad håller på att hända i Bollebygd


Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Mest lästa
EU-valet

Vad håller på att hända i Bollebygd


Christer Falk 2014-05-26

Sverigedemokraterna näst störst parti när invånarna i Bollebygds kommun röstade i EU-valet.
Hur detta kommer att påverka hösten kommunalval är nu något som kommunpolitikerna i de övriga sex partierna i Bollebygd får ta sig en ordentlig funderare över. Det är dags att lyfta frågor kring hur vi ser på varandra, vilken människosyn som ska vårdas och genomsyra en liten välmående kommun som Bollebygd. 


 

2014

Val till Europaparlamentet - Valnatt - Bollebygd

Samtliga 5 valdistrikt räknade. Valresultatet är preliminärt.

13,3%
7,5%
8,1%
7,5%
23,5%
5,1%
12,3%
16,0%
2,6%
0,3%
3,4%
0,4%
MCFPKDSVMPSDPPJLFIÖVR
Preliminärt valdeltagande
2014: 49,3%
+6,0
2009: 43,3%

Preliminär röstfördelning - kommun Bollebygd

Förk.PartiAntal 2014Andel 2014Antal +/-Andel +/-Antal 2009Andel 2009
MModeraterna42213,3%-111-6,953320,2%
CCenterpartiet2397,5%+77+1,41626,1%
FPFolkpartiet liberalerna2598,1%-59-3,931812,0%
KDKristdemokraterna2397,5%+89+1,81505,7%
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna74823,5%+137+0,361123,1%
VVänsterpartiet1635,1%+2-1,01616,1%
MPMiljöpartiet de gröna39212,3%+132+2,52609,8%
SDSverigedemokraterna51116,0%+380+11,11315,0%
PPPiratpartiet832,6%-115-4,91987,5%
JLJunilistan80,3%-73-2,8813,1%
FIFeministiskt initiativ1073,4%+75+2,1321,2%
ÖVRÖvriga partier130,4%+10+0,330,1%
 Giltiga röster3184100,0%+544 2640100,0%
BLANKOgiltiga röster - blanka331,0%-25-1,1582,1%
OGOgiltiga röster - övriga90,3%<